loading
#maluszekwpodrozy
Dowiedz się więcej
#maluszekwpodróży
Kup
Online
Zadzwoń do nas!
+48 61 22 22 980

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Sen ma kluczowe znaczenie w naszym życiu – to podstawa dobrego samopoczucia. Kiedy nam go brakuje, myślimy wolniej, mamy problemy z koncentracją i obniżony nastrój. Tak samo, a nawet bardziej, jest u dzieci – noworodki potrafią przespać niemal całą dobę, dzięki czemu ich wrażliwe, rozwijające się ciałka przygotowują się do trudnych wyzwań dzieciństwa. By wykorzystać kojące właściwości snu jak najlepiej, przygotowaliśmy listę 4 ważnych zasad.

1. Bezpieczne, wygodne miejsce

Choć według wielu rodziców zmęczone dziecko potrafi zasnąć wszędzie, nie ma wątpliwości, że dobór łóżeczka to kluczowa sprawa. Wbrew pozorom, to nie takie proste – na rynku znajduje się masa modeli o różnych parametrach, a każdy z nich może okazać się istotny. Jeżeli maluszek niedawno pojawił się na świecie, warto zainteresować się łóżeczkami dostawnymi, które pozwalają rodzicom na jednoczesne spanie z dzieckiem i osobno. Maluszek, choć czuje bliskość i wsparcie, znajduje się na „swoim” terenie. Ma to same zalety – z jednej strony umożliwia mamie czy tacie szybką reakcję w razie potrzeby i eliminuje na przykład ryzyko przygniecenia noworodka w nocy, z drugiej jest korzystne wychowawczo, ucząc pociechę od samego początku, że ma ono swoje łóżeczko. Liderem wśród wyborów rodziców jest Timon – poza możliwością regulacji wysokości i ustawienia pod kątem (zapobiega ulewaniu u dziecka) Timon został wyposażony w materac Fiki Miki, który jako certyfikowany wyrób medyczny dba o zdrowie maluszka w trakcie snu.

Timon dzięki wygodnemu składaniu i torbie transportowej pełni także funkcję łóżeczka turystycznego. Jeżeli wybieramy się w podróż, dobrze zaopatrzyć się w takie łóżeczko, dzięki czemu dziecko nawet poza domem wciąż będzie czuło się bezpiecznie. Więcej szczegółowych informacji o łóżeczkach turystycznych znajduje się w artykule na naszej stronie #maluszekwpodróży.

2. Spokój i cisza

Dzieci, podobnie jak dorośli, różnią się między sobą mechaniką spania. Niektóre maluszki spokojnie przesypiają całą noc i nie przeszkadza im harmider w mieszkaniu, z kolei inne budzą się przy najdrobniejszym szmerze. Jest to w dużej mierze wynik genetycznej loterii. Mamy na to wpływ, choć oczywiście ograniczony – dlatego warto od samego początku próbować przyzwyczajać maluszka do spania nie tylko w warunkach absolutnej ciszy. Dzięki temu jest szansa, że pociecha do pewnego stopnia „uodporni się” na umiarkowany hałas w tle i będzie w przyszłości spać spokojniej. Na pewno korzystnie na długość i jakość snu wpłynie ograniczenie światła – wyłączenie lampek i zasłonięcie rolet. Zasypianie przy świetle nie sprzyja produkcji melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego i zdrowy sen.

Lionelo Sven Plus

 

3. Regularność

Zegar biologiczny ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Wystarczy przypomnieć sobie, jak trudno przestawić się na nowy tryb po wiosennej zmianie czasu. Jeżeli będziemy kłaść maluszka o stałych porach, jego organizm przyzwyczai się i zacznie utożsamiać określoną porę dnia ze snem. Należy przy tym pamiętać, by pora i ilość snu były odpowiednie dla dziecka – jeżeli pociecha bez przerwy protestuje przed pójściem spać, być może warto go posłuchać i nieco przesunąć „ciszę nocną” w domu – maluszek może po prostu nie czuć jeszcze potrzeby odpoczynku, przez co męczyć się będą zarówno rodzice, jak i on. Podobnie rano – jeżeli maluszek po kilku godzinach snu kipi energią i nie jest osowiały, najprawdopodobniej taka ilość odpoczynku zwyczajnie mu wystarcza.

4. Drzemka

Trudno znaleźć osobę, która w przedszkolu lubiła obowiązkowe „leżakowanie”. Trudno również znaleźć osobę, która w dorosłym życiu nie chciałaby do tego wrócić. Regenerująca drzemka w ciągu dnia ma ogromne zalety – poprawia koncentrację i pozwala przetworzyć zgromadzone informacje. Pamiętajmy, że dla dzieci wszystko na świecie jest nowe i angażujące. Należy jednak mieć na uwadze, by nie przesadzić w drugą stronę – zbyt długa popołudniowa drzemka może sprawić, że maluszek w nocy nie będzie miał ochoty na leżenie w łóżeczku.

 

Zdrowy sen dziecka z produktami Lionelo: Toon, Simon, Timon, Vera.