loading
#maluszekwpodrozy
Dowiedz się więcej
#maluszekwpodróży
Kup
Online
Zadzwoń do nas!
+48 61 22 22 980

Czym jest “urlop tacierzyński”?

Urlop macierzyński wielu osobom kojarzy się z odpoczynkiem, a nawet słodkim lenistwem. Tymczasem każdy rodzic wie, że opieka nad maluszkiem w pierwszych miesiącach po urodzeniu to w rzeczywistości praca na wiele etatów – najbardziej satysfakcjonująca na świecie, jednak z całą pewnością wymagająca niebywałego wysiłku, odpowiedzialności i samozaparcia.

W społecznej świadomości coraz częściej pojawia się pojęcie urlopu tacierzyńskiego. Teoretycznie termin jest znany od dawna, ale wciąż z tej opcji korzysta niewiele rodzin – w 2017 roku na taki urlop zdecydowało się około 10 tysięcy tatusiów. Tymczasem kilka tygodni spędzonych z maluszkiem ma właściwie same plusy – od wzmacniania relacji z dzieckiem po szybszy powrót mamy do pracy.

„Urlop tacierzyński” to określenie potoczne – nie znajduje się ono w Kodeksie Pracy, jednak ten rodzaj urlopu jest szerzej znany właśnie pod tą nazwą. Urlop tacierzyński wbrew powszechnym skojarzeniom nie jest w pełni równy urlopowi macierzyńskiemu.

Przypomnijmy: urlop macierzyński przysługuje zatrudnionej kobiecie, która urodzi:

  • Jedno dziecko – wtedy urlop trwa maksymalnie 20 tygodni
  • Dwoje dzieci – 31 tygodni
  • Troje dzieci – 33 tygodnie
  • Czworo dzieci – 35 tygodni
  • Pięcioro i więcej dzieci – 37 tygodni

Pamiętajmy również, że urlop macierzyński można rozpocząć nawet do 6 tygodni przed planowanym porodem – oczywiście wtedy odpoczynek od pracy po rozwiązaniu trzeba stosownie skrócić. Po urlopie macierzyńskim matce przysługuje także urlop rodzicielski, trwający przez kolejne 32 tygodnie.

Matka, która wykorzystała 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może w jego ramach nadal opiekować się dzieckiem lub „oddać” pozostałą część ojcu, a sama wrócić do pracy lub zdecydować się na urlop rodzicielski. Urlop tacierzyński może więc odbyć się wyłącznie wtedy, gdy matka sama postanowi przekazać pulę przysługujących jej wolnych dni. W najczęstszej sytuacji, czyli urodzeniu jednego dziecka ojciec może więc w zależności od decyzji partnerki skorzystać z maksymalnie 6 tygodni opieki nad maluszkiem, który niedawno pojawił się na świecie.

Do momentu ukończenia przez maluszka 2. roku życia, ojcu przysługuje także tzw. urlop ojcowski. Trwa on maksymalnie dwa tygodnie (14 dni lub dwie „transze” po 7 dni, liczone razem z sobotami, niedzielami i świętami, niezależnie od liczby dzieci). Co ważne, urlop ojcowski może być wykorzystywany również w trakcie, kiedy matka dziecka opiekuje się maluszkiem podczas urlopu macierzyńskiego (w przypadku tzw. urlopu tacierzyńskiego nie mogą one odbywać się jednocześnie). W trakcie odpoczynku ojcowskiego przysługuje 100% wynagrodzenia, a pracodawca w przypadku prawidłowo wypełnionego wniosku nie ma prawa odmówić takiego urlopu.

Urlop ojcowski jest zdecydowanie popularniejszy niż urlop tacierzyński – w 2017 roku skorzystało z niego ponad 170 tysięcy tatusiów.

Urlop tacierzyński - Lionelo

Źródło danych statystycznych: PulsHR na podstawie oficjalnych danych ZUS.